Sakrament małżeństwa

Katechizm Kościoła Katolickiego nr 1601 Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu

Wymagania dotyczące narzeczonych:
Narzeczeni zgłaszają się do kancelarii nie później jak 3 miesiące przed ustaloną datą ślubu:

1. Przeprowadzane są rozmowy kanoniczno-duszpasterskie z narzeczonymi, przy czym potrzebne są:

• Dowody Osobiste,
  • Metryki Chrztu z adnotacją o bierzmowaniu i innych sakramentach nie starsze niż 6 miesięcy, licząc od daty planowanego ślubu
  • Zaświadczenia z USC o braku przeszkód cywilnych, które są ważne 6 miesięcy od momentu sporządzenia (jeżeli jest to ślub ze skutkami cywilnymi, tzw. konkordatowy)
  • Nauki przedmałżeńskie (w naszej parafii nauki przedmałżeńskie prowadzone są w Adwencie oraz w Wielkim Poście)
  • Spotkania indywidualne w Poradni Rodzinnej, gdzie omawiane są tematy dotyczące odpowiedzialności za wzajemną miłość i przekazywanie życia, szkodliwości i niedopuszczalności antykoncepcji, środków poronnych sztucznych zapłodnień oraz znaczenia metod naturalnego rozpoznawania płodności, wg opracowanego przez AODR programu.
  • Narzeczeni przystępują przynajmniej dwukrotnie do Sakramentu Pokuty i Pojednania (na początku przygotowań i w tygodniu przed ślubem)

2. W tygodniu przed ślubem narzeczeni zgłaszają się do kancelarii, najpóźniej w czwartek, w celu:

• sporządzenia aktu małżeństwa (potrzebne są dane świadków ślubu)
  • dostarczenia Indeksów z Nauk Przedmałżeńskich
  • uzupełnienia wszelkich dokumentów, dokonania ewentualnych ustaleń dotyczących czytań podczas Mszy św., wystroju, itp.

We wszelkich innych sytuacjach nietypowych prosimy o kontakt z duszpasterzami w kancelarii parafialnej lub telefonicznie.

Zapowiedzi przedślubne:

Są one publicznym ogłoszeniem zamiaru zawarcia związku małżeńskiego wobec miejscowej wspólnoty parafialnej. Konferencja Episkopatu Polski, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, postanowiła w roku 1986, że każde zamierzone małżeństwo musi być podane do publicznej zapowiedzi nawet wówczas, gdy duszpasterz jest moralnie przekonany o stanie wolnym narzeczonych. Zapowiedzi mają być głoszone w parafiach stałego i tymczasowego miejsca zamieszkania każdej ze stron. Wygłasza się dwie zapowiedzi. Gdyby narzeczeni w ciągu sześciu miesięcy od daty wygłoszenia zapowiedzi nie zawarli związku małżeńskiego, należałoby je powtórzyć przy ponownym przygotowywaniu się do tego sakramentu. Jedna ze stron (jeśli jest z innej parafii) ma dostarczyć do kancelarii parafialnej, gdzie ma być ślub, zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi.

Kamerzysta i filmowanie ślubu:

Podczas ślubu zgodę na filmowanie może uzyskać tylko jeden kamerzysta, który posiada ukończony Kurs liturgiczny dla fotografów i operatorów kamer wideo zgodny ze wskazaniami Konferencji Episkopatu Polski. Prosimy aby kamerzysta przed Mszą Świętą okazał w zakrystii odpowiednie uprawnienia. Z reguły prosimy aby nie nagrywano homilii.

Obrączki przed mszą św. zostawiamy u pana kościelnego.
— Przed rozpoczęciem Mszy św. narzeczeni wraz ze świadkami czekają na kapłana w przedsionku kościoła.

Po ślubie

• Nie zapomnijcie zamówić dziękczynnej Mszy św. z prośbą o błogosławieństwo w rocznicę waszego ślubu.
  • Praktykujcie wspólną codzienną modlitwę. Pamiętajcie o Różańcu.
  • Postarajcie się zaraz po ślubie odprawić pierwsze piątki i pierwsze soboty miesiąca. Najlepiej razem.
  • Trzymajcie się zasady: żadnego dnia bez wspólnej modlitwy, żadnych niedziel i świąt bez Mszy św.
  • Praktykujcie comiesięczną spowiedź.
  • Nie zapomnijcie, że bez Boga nie można być szczęśliwym ani nie można dobrze wychować dzieci. W odkrywaniu Boga i życiu z Nim bardzo pomocne jest trwanie we wspólnocie parafialnej i w grupach działających przy parafii. Zachęcam też do słuchania „Audycji dla małżonków” w Radio Maryja (wtorki, godz. 21.30).

Na waszą piękną, ale i trudną drogę małżeńską niech wam Pan Bóg błogosławi!

• Środa 2021-06-16, Dzień powszedni
    Mt 6,1-6.16-18Jezus powiedział do swoich uczniów: «Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej bowiem nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie. Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni to lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam, już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i obmyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie».