Sakrament małżeństwa

Katechizm Kościoła Katolickiego nr 1601 Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu

Wymagania dotyczące narzeczonych:
Narzeczeni zgłaszają się do kancelarii nie później jak 3 miesiące przed ustaloną datą ślubu:

1. Przeprowadzane są rozmowy kanoniczno-duszpasterskie z narzeczonymi, przy czym potrzebne są:

• Dowody Osobiste,
  • Metryki Chrztu z adnotacją o bierzmowaniu i innych sakramentach nie starsze niż 6 miesięcy, licząc od daty planowanego ślubu
  • Zaświadczenia z USC o braku przeszkód cywilnych, które są ważne 6 miesięcy od momentu sporządzenia (jeżeli jest to ślub ze skutkami cywilnymi, tzw. konkordatowy)
  • Nauki przedmałżeńskie (w naszej parafii nauki przedmałżeńskie prowadzone są w Adwencie oraz w Wielkim Poście)
  • Spotkania indywidualne w Poradni Rodzinnej, gdzie omawiane są tematy dotyczące odpowiedzialności za wzajemną miłość i przekazywanie życia, szkodliwości i niedopuszczalności antykoncepcji, środków poronnych sztucznych zapłodnień oraz znaczenia metod naturalnego rozpoznawania płodności, wg opracowanego przez AODR programu.
  • Narzeczeni przystępują przynajmniej dwukrotnie do Sakramentu Pokuty i Pojednania (na początku przygotowań i w tygodniu przed ślubem)

2. W tygodniu przed ślubem narzeczeni zgłaszają się do kancelarii, najpóźniej w czwartek, w celu:

• sporządzenia aktu małżeństwa (potrzebne są dane świadków ślubu)
  • dostarczenia Indeksów z Nauk Przedmałżeńskich
  • uzupełnienia wszelkich dokumentów, dokonania ewentualnych ustaleń dotyczących czytań podczas Mszy św., wystroju, itp.

We wszelkich innych sytuacjach nietypowych prosimy o kontakt z duszpasterzami w kancelarii parafialnej lub telefonicznie.

Zapowiedzi przedślubne:

Są one publicznym ogłoszeniem zamiaru zawarcia związku małżeńskiego wobec miejscowej wspólnoty parafialnej. Konferencja Episkopatu Polski, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, postanowiła w roku 1986, że każde zamierzone małżeństwo musi być podane do publicznej zapowiedzi nawet wówczas, gdy duszpasterz jest moralnie przekonany o stanie wolnym narzeczonych. Zapowiedzi mają być głoszone w parafiach stałego i tymczasowego miejsca zamieszkania każdej ze stron. Wygłasza się dwie zapowiedzi. Gdyby narzeczeni w ciągu sześciu miesięcy od daty wygłoszenia zapowiedzi nie zawarli związku małżeńskiego, należałoby je powtórzyć przy ponownym przygotowywaniu się do tego sakramentu. Jedna ze stron (jeśli jest z innej parafii) ma dostarczyć do kancelarii parafialnej, gdzie ma być ślub, zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi.

Kamerzysta i filmowanie ślubu:

Podczas ślubu zgodę na filmowanie może uzyskać tylko jeden kamerzysta, który posiada ukończony Kurs liturgiczny dla fotografów i operatorów kamer wideo zgodny ze wskazaniami Konferencji Episkopatu Polski. Prosimy aby kamerzysta przed Mszą Świętą okazał w zakrystii odpowiednie uprawnienia. Z reguły prosimy aby nie nagrywano homilii.

Obrączki przed mszą św. zostawiamy u pana kościelnego.
— Przed rozpoczęciem Mszy św. narzeczeni wraz ze świadkami czekają na kapłana w przedsionku kościoła.

Po ślubie

• Nie zapomnijcie zamówić dziękczynnej Mszy św. z prośbą o błogosławieństwo w rocznicę waszego ślubu.
  • Praktykujcie wspólną codzienną modlitwę. Pamiętajcie o Różańcu.
  • Postarajcie się zaraz po ślubie odprawić pierwsze piątki i pierwsze soboty miesiąca. Najlepiej razem.
  • Trzymajcie się zasady: żadnego dnia bez wspólnej modlitwy, żadnych niedziel i świąt bez Mszy św.
  • Praktykujcie comiesięczną spowiedź.
  • Nie zapomnijcie, że bez Boga nie można być szczęśliwym ani nie można dobrze wychować dzieci. W odkrywaniu Boga i życiu z Nim bardzo pomocne jest trwanie we wspólnocie parafialnej i w grupach działających przy parafii. Zachęcam też do słuchania „Audycji dla małżonków” w Radio Maryja (wtorki, godz. 21.30).

Na waszą piękną, ale i trudną drogę małżeńską niech wam Pan Bóg błogosławi!

Schola "W mocy Ducha"

• Czwartek 2022-08-11, Wspomnienie św. Klary, dziewicy
    Mt 18,21 ? 19,1Piotr podszedł do Jezusa i zapytał: «Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat zawini względem mnie? Czy aż siedem razy?» Jezus mu odrzekł: «Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy. Dlatego podobne jest królestwo niebieskie do króla, który chciał się rozliczyć ze swymi sługami. Gdy zaczął się rozliczać, przyprowadzono mu jednego, który był mu winien dziesięć tysięcy talentów. Ponieważ nie miał z czego ich oddać, pan kazał sprzedać go razem z żoną, dziećmi i całym jego mieniem, aby dług w ten sposób odzyskać. Wtedy sługa padł mu do stóp i prosił go: „Panie, okaż mi cierpliwość, a wszystko ci oddam”. Pan ulitował się nad owym sługą, uwolnił go i dług mu darował. Lecz gdy sługa ów wyszedł, spotkał jednego ze współsług, który mu był winien sto denarów. Chwycił go i zaczął dusić, mówiąc: „Oddaj, coś winien!” Jego współsługa padł przed nim i prosił go: „Okaż mi cierpliwość, a oddam tobie”. On jednak nie chciał, lecz poszedł i wtrącił go do więzienia, dopóki nie odda długu. Współsłudzy jego, widząc, co się działo, bardzo się zasmucili. Poszli i opowiedzieli swemu panu wszystko, co zaszło. Wtedy pan jego, wezwawszy go, rzekł mu: „Sługo niegodziwy! Darowałem ci cały ten dług, ponieważ mnie prosiłeś. Czyż więc i ty nie powinieneś był ulitować się nad swoim współsługą, jak ja ulitowałem się nad tobą?” I uniósłszy się gniewem, pan jego kazał wydać go katom, dopóki mu nie odda całego długu. Podobnie uczyni wam Ojciec mój niebieski, jeżeli każdy z was nie przebaczy z serca swemu bratu». Gdy Jezus dokończył tych mów, opuścił Galileę i przeniósł się w granice Judei za Jordan.