Biblioteka parafialna

Przy Parafii Ducha Świętego w Poniatowej istnieje Biblioteka Parafialna im. Jana Pawła II. Mieści się ona w dawnej salce katechetycznej na piętrze.

Biblioteka jest czynna
w każdą środę w godz. 16-18
oraz w II. i IV. niedzielę miesiąca po każdej Mszy św. przed południem.

Biblioteka liczy ok. 6000 woluminów ujętych w różnych działach:
-beletrystyka /literatura polska i obca/,
-literatura religijna /m. in. komentarze biblijne do Pisma Św., historia Kościoła, medytacje , modlitwy, misje i ewangelizacja, żywoty świętych, życie religijne /.
-słowniki teologiczne i encyklopedie katolickie,
-dzienniki, wspomnienia, biografie,
-książki dla dzieci i młodzieży -i inne.

Bogaty jest dział dotyczący życia i działalności Ojca Świętego Jana Pawła II. Są to książki Karola Wojtyły, dzieła Jana Pawła II, relacje z pielgrzymek i książki innych autorów o JP II. W posiadaniu biblioteki znajdują się również filmy i nagrania dźwiękowe. Są to najnowsze nabytki -z ostatniego roku - i nie jest ich wiele, ale cieszą się zainteresowaniem wypożyczających.

Biblioteka istnieje od 1986r. Założycielem jest śp. ks. proboszcz Józef Kozłowicz. Pierwsze książki do biblioteki zostały ofiarowane przez ks. Kozłowicza z jego zbiorów prywatnych. Bardzo wiele pozycji ze swojej osobistej biblioteki ofiarował poprzedni proboszcz - ks. senior Józef Brzozowski, który również zakupił wiele nowych książek. Obecnie księgozbiór wzbogaca się i aktualizuje dzięki działaniom ks. proboszcza Piotra Petryka.
Księża wikariusze też przekazali bibliotece część swoich zbiorów. Wiele książek to dary od parafian. W bibliotece znajduje się książka darów, gdzie wyszczególnia się nazwiska parafian-darczyńców i ofiarowane książki.

W ostatnim czasie biblioteka otrzymała kilkaset książek z Ogniska Światła i Miłości w Kaliszanach.
Książki te obecnie są inwentaryzowane.

Od początku istnienia, czyli od r. 1986 do r.2011 bibliotekę prowadziła p. Halina Kobiałka.
Przez 25 lat jej pracy przez bibliotekę przewinęło się ponad 2000 czytelników, a księgozbiór rozrósł się do ok. 6000 pozycji.
Książki cieszyły się zainteresowaniem i wiele wypożyczano.

Od 2012r. biblioteką zajmuje się p. Anna Kasiura. Współpracuje p. Teresa Zawadzka. W tym czasie 78 czytelników wypożyczyło 520 książek. Pomimo, że internet i telewizja bardzo się rozpowszechniły, istnieją również miłośnicy książek. Osoby te wypożyczają i czytają różne książki, a także przyprowadzają dzieci oraz pożyczają dla swoich bliskich - starszych lub chorych, którzy nie mogą wypożyczyć sami. Obecnie trwa wprowadzanie książek do bazy elektronicznej dzięki czemu będzie możliwe wyszukiwanie i rezerwacja książek on-line.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzania naszej biblioteki i korzystania z posiadanych zbiorów.

Biblioteka zwraca się również z prośbą o zwrot wypożyczonych dawno książek. Niektóre zostały wypożyczone nawet kilka lat temu. Gdyby wróciły do biblioteki, mogłyby być dalej czytane.

• Środa 2021-06-16, Dzień powszedni
    Mt 6,1-6.16-18Jezus powiedział do swoich uczniów: «Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej bowiem nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie. Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni to lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam, już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i obmyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie».