Biblioteka parafialna

Przy Parafii Ducha Świętego w Poniatowej istnieje Biblioteka Parafialna im. Jana Pawła II. Mieści się ona w dawnej salce katechetycznej na piętrze.

Biblioteka jest czynna
w każdą środę w godz. 16-18
oraz w II. i IV. niedzielę miesiąca po każdej Mszy św. przed południem.

Biblioteka liczy ok. 6000 woluminów ujętych w różnych działach:
-beletrystyka /literatura polska i obca/,
-literatura religijna /m. in. komentarze biblijne do Pisma Św., historia Kościoła, medytacje , modlitwy, misje i ewangelizacja, żywoty świętych, życie religijne /.
-słowniki teologiczne i encyklopedie katolickie,
-dzienniki, wspomnienia, biografie,
-książki dla dzieci i młodzieży -i inne.

Bogaty jest dział dotyczący życia i działalności Ojca Świętego Jana Pawła II. Są to książki Karola Wojtyły, dzieła Jana Pawła II, relacje z pielgrzymek i książki innych autorów o JP II. W posiadaniu biblioteki znajdują się również filmy i nagrania dźwiękowe. Są to najnowsze nabytki -z ostatniego roku - i nie jest ich wiele, ale cieszą się zainteresowaniem wypożyczających.

Biblioteka istnieje od 1986r. Założycielem jest śp. ks. proboszcz Józef Kozłowicz. Pierwsze książki do biblioteki zostały ofiarowane przez ks. Kozłowicza z jego zbiorów prywatnych. Bardzo wiele pozycji ze swojej osobistej biblioteki ofiarował poprzedni proboszcz - ks. senior Józef Brzozowski, który również zakupił wiele nowych książek. Obecnie księgozbiór wzbogaca się i aktualizuje dzięki działaniom ks. proboszcza Piotra Petryka.
Księża wikariusze też przekazali bibliotece część swoich zbiorów. Wiele książek to dary od parafian. W bibliotece znajduje się książka darów, gdzie wyszczególnia się nazwiska parafian-darczyńców i ofiarowane książki.

W ostatnim czasie biblioteka otrzymała kilkaset książek z Ogniska Światła i Miłości w Kaliszanach.
Książki te obecnie są inwentaryzowane.

Od początku istnienia, czyli od r. 1986 do r.2011 bibliotekę prowadziła p. Halina Kobiałka.
Przez 25 lat jej pracy przez bibliotekę przewinęło się ponad 2000 czytelników, a księgozbiór rozrósł się do ok. 6000 pozycji.
Książki cieszyły się zainteresowaniem i wiele wypożyczano.

Od 2012r. biblioteką zajmuje się p. Anna Kasiura. Współpracuje p. Teresa Zawadzka. W tym czasie 78 czytelników wypożyczyło 520 książek. Pomimo, że internet i telewizja bardzo się rozpowszechniły, istnieją również miłośnicy książek. Osoby te wypożyczają i czytają różne książki, a także przyprowadzają dzieci oraz pożyczają dla swoich bliskich - starszych lub chorych, którzy nie mogą wypożyczyć sami. Obecnie trwa wprowadzanie książek do bazy elektronicznej dzięki czemu będzie możliwe wyszukiwanie i rezerwacja książek on-line.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzania naszej biblioteki i korzystania z posiadanych zbiorów.

Biblioteka zwraca się również z prośbą o zwrot wypożyczonych dawno książek. Niektóre zostały wypożyczone nawet kilka lat temu. Gdyby wróciły do biblioteki, mogłyby być dalej czytane.

• Środa 2020-08-05, 18. tydz. zwykły
    Mt 15,21-28Jezus podążył w okolice Tyru i Sydonu. A oto kobieta kananejska, wyszedłszy z tamtych stron, wołała: «Ulituj się nade mną, Panie, Synu Dawida! Moja córka jest ciężko nękana przez złego ducha». Lecz On nie odezwał się do niej ani słowem. Na to podeszli Jego uczniowie i prosili Go: «Odpraw ją, bo krzyczy za nami». Lecz On odpowiedział: «Jestem posłany tylko do owiec, które poginęły z domu Izraela». A ona przyszła, padła Mu do nóg i prosiła: «Panie, dopomóż mi». On jednak odparł: «Niedobrze jest zabierać chleb dzieciom, a rzucać szczeniętom». A ona odrzekła: «Tak, Panie, lecz i szczenięta jedzą okruchy, które spadają ze stołu ich panów». Wtedy Jezus jej odpowiedział: «O niewiasto, wielka jest twoja wiara; niech ci się stanie, jak pragniesz!» Od tej chwili jej córka była zdrowa.