Biblioteka parafialna

Przy Parafii Ducha Świętego w Poniatowej istnieje Biblioteka Parafialna im. Jana Pawła II. Mieści się ona w dawnej salce katechetycznej na piętrze.

Biblioteka jest czynna
w każdą środę w godz. 16-18
oraz w II. i IV. niedzielę miesiąca po każdej Mszy św. przed południem.

Biblioteka liczy ok. 6000 woluminów ujętych w różnych działach:
-beletrystyka /literatura polska i obca/,
-literatura religijna /m. in. komentarze biblijne do Pisma Św., historia Kościoła, medytacje , modlitwy, misje i ewangelizacja, żywoty świętych, życie religijne /.
-słowniki teologiczne i encyklopedie katolickie,
-dzienniki, wspomnienia, biografie,
-książki dla dzieci i młodzieży -i inne.

Bogaty jest dział dotyczący życia i działalności Ojca Świętego Jana Pawła II. Są to książki Karola Wojtyły, dzieła Jana Pawła II, relacje z pielgrzymek i książki innych autorów o JP II. W posiadaniu biblioteki znajdują się również filmy i nagrania dźwiękowe. Są to najnowsze nabytki -z ostatniego roku - i nie jest ich wiele, ale cieszą się zainteresowaniem wypożyczających.

Biblioteka istnieje od 1986r. Założycielem jest śp. ks. proboszcz Józef Kozłowicz. Pierwsze książki do biblioteki zostały ofiarowane przez ks. Kozłowicza z jego zbiorów prywatnych. Bardzo wiele pozycji ze swojej osobistej biblioteki ofiarował poprzedni proboszcz - ks. senior Józef Brzozowski, który również zakupił wiele nowych książek. Obecnie księgozbiór wzbogaca się i aktualizuje dzięki działaniom ks. proboszcza Piotra Petryka.
Księża wikariusze też przekazali bibliotece część swoich zbiorów. Wiele książek to dary od parafian. W bibliotece znajduje się książka darów, gdzie wyszczególnia się nazwiska parafian-darczyńców i ofiarowane książki.

W ostatnim czasie biblioteka otrzymała kilkaset książek z Ogniska Światła i Miłości w Kaliszanach.
Książki te obecnie są inwentaryzowane.

Od początku istnienia, czyli od r. 1986 do r.2011 bibliotekę prowadziła p. Halina Kobiałka.
Przez 25 lat jej pracy przez bibliotekę przewinęło się ponad 2000 czytelników, a księgozbiór rozrósł się do ok. 6000 pozycji.
Książki cieszyły się zainteresowaniem i wiele wypożyczano.

Od 2012r. biblioteką zajmuje się p. Anna Kasiura. Współpracuje p. Teresa Zawadzka. W tym czasie 78 czytelników wypożyczyło 520 książek. Pomimo, że internet i telewizja bardzo się rozpowszechniły, istnieją również miłośnicy książek. Osoby te wypożyczają i czytają różne książki, a także przyprowadzają dzieci oraz pożyczają dla swoich bliskich - starszych lub chorych, którzy nie mogą wypożyczyć sami. Obecnie trwa wprowadzanie książek do bazy elektronicznej dzięki czemu będzie możliwe wyszukiwanie i rezerwacja książek on-line.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzania naszej biblioteki i korzystania z posiadanych zbiorów.

Biblioteka zwraca się również z prośbą o zwrot wypożyczonych dawno książek. Niektóre zostały wypożyczone nawet kilka lat temu. Gdyby wróciły do biblioteki, mogłyby być dalej czytane.

Schola "W mocy Ducha"

• Czwartek 2022-08-11, Wspomnienie św. Klary, dziewicy
    Mt 18,21 ? 19,1Piotr podszedł do Jezusa i zapytał: «Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat zawini względem mnie? Czy aż siedem razy?» Jezus mu odrzekł: «Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy. Dlatego podobne jest królestwo niebieskie do króla, który chciał się rozliczyć ze swymi sługami. Gdy zaczął się rozliczać, przyprowadzono mu jednego, który był mu winien dziesięć tysięcy talentów. Ponieważ nie miał z czego ich oddać, pan kazał sprzedać go razem z żoną, dziećmi i całym jego mieniem, aby dług w ten sposób odzyskać. Wtedy sługa padł mu do stóp i prosił go: „Panie, okaż mi cierpliwość, a wszystko ci oddam”. Pan ulitował się nad owym sługą, uwolnił go i dług mu darował. Lecz gdy sługa ów wyszedł, spotkał jednego ze współsług, który mu był winien sto denarów. Chwycił go i zaczął dusić, mówiąc: „Oddaj, coś winien!” Jego współsługa padł przed nim i prosił go: „Okaż mi cierpliwość, a oddam tobie”. On jednak nie chciał, lecz poszedł i wtrącił go do więzienia, dopóki nie odda długu. Współsłudzy jego, widząc, co się działo, bardzo się zasmucili. Poszli i opowiedzieli swemu panu wszystko, co zaszło. Wtedy pan jego, wezwawszy go, rzekł mu: „Sługo niegodziwy! Darowałem ci cały ten dług, ponieważ mnie prosiłeś. Czyż więc i ty nie powinieneś był ulitować się nad swoim współsługą, jak ja ulitowałem się nad tobą?” I uniósłszy się gniewem, pan jego kazał wydać go katom, dopóki mu nie odda całego długu. Podobnie uczyni wam Ojciec mój niebieski, jeżeli każdy z was nie przebaczy z serca swemu bratu». Gdy Jezus dokończył tych mów, opuścił Galileę i przeniósł się w granice Judei za Jordan.