Proboszczowie

Ks. dr Piotr Krzysztof Petryk
Kanonik honorowy Kapituły Lubelskiej. Urodzony 20.06.1961 r., wyświęcony 21.12.1985 r. Dr teologii.
Proboszcz Parafii Tomaszowice w latach 2002-2010. Od czerwca 2010 proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Poniatowej.

Ks. Kan. Józef Brzozowski
Ksiądz kanonik Józef Brzozowski urodził się 13.08.1940 r. w parafii Wąwolnica. Święcenia kapłańskie otrzymał 31.05.1964 r. Był wikarym w Komorowie, Michowie i Świdniku. W 1981 r. został proboszczem w Piotrawinie. 22.01.1989 r. otrzymał nominację na proboszcza parafii w Poniatowej. W latach 1998 - 2003 był dziekanem dekanatu opolskiego. Jest kanonikiem honorowym Kapituły Zamojskiej i Kapituły Lubelskiej.

Ksiądz proboszcz kontynuował i dokończył dzieło ks. Kozłowicza budowania kościoła materialnego oraz tworzył i umacniał kościół duchowy. Przeszedł na emeryturę w 2010 roku i zamieszkał przy parafii jako senior.

Ks. Kan. Józef Kozłowicz
Ks. Józef Kozłowicz urodził się 26.01.1931 r. w Zdziłowicach. Po ukończeniu liceum w Janowie Lubelskim wstąpił do Seminarium Duchownego w Lublinie. Święcenia kapłańskie otrzymał 22.12.1956 r. Pracował jako wikary w lubelskiej parafii św. Mikołaja i w Wojsławicach. Przez 10 lat był administratorem w Łosińcu, gdzie zbudował kaplicę dojazdową w Ulowie. Do Kraczewic przybył w 1978 r. z misją zbudowania kościoła w Poniatowej. Początkowo łączył pracę w dwu parafiach, macierzystej i powstającej, z chwilą erygowania parafii w Poniatowej ostał jej pierwszym proboszczem.

Był człowiekiem niestrudzonego czynu i wielkiego poświęcenia, nawet kosztem własnego zdrowia. Budował kościół w warunkach ogromnych trudności biurokratycznych i braku wszelkich materiałów budowlanych. Zjednywał sobie ludzi swoją życzliwością, sam będąc dobrym człowiekiem umiał wydobywać dobro z innych. Był pełen wiary i entuzjazmu, który udzielał się parafianom. Budowa kościoła postępowała, mimo trudności, sprawnie, niestety ksiądz proboszcz coraz częściej podupadał na zdrowiu. Z przerwami na pobyty w szpitalach i sanatoriach kontynuował swoje dzieło, lecz nie zdążył doprowadzić go do końca. Zmarł 18.12.1988 r. w poniatowskim szpitalu. Odszedł do Pana jako człowiek wielkiego serca, wiary i czynu.
Twórca historii miasta, budowniczy kościoła, pierwszy proboszcz spoczywa na miejscowym cmentarzu.

• Poniedziałek 2019-08-26, Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej
    J 2,1-11W Kanie Galilejskiej odbywało się wesele i była tam Matka Jezusa. Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów. A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: „Nie mają już wina”. Jezus Jej odpowiedział: „Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Jeszcze nie nadeszła godzina moja”. Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary. Rzekł do nich Jezus: „Napełnijcie stągwie wodą”. I napełnili je aż po brzegi. Potem do nich powiedział: „Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu”. Ci zaś zanieśli. A gdy starosta weselny skosztował wody, która stała się winem, i nie wiedział, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli, przywołał pana młodego i powiedział do niego: „Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory”. Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie.