Proboszczowie

Ks. dr Piotr Krzysztof Petryk
Kanonik honorowy Kapituły Lubelskiej. Urodzony 20.06.1961 r., wyświęcony 21.12.1985 r. Dr teologii.
Proboszcz Parafii Tomaszowice w latach 2002-2010. Od czerwca 2010 proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Poniatowej.

Ks. Kan. Józef Brzozowski
Ksiądz kanonik Józef Brzozowski urodził się 13.08.1940 r. w parafii Wąwolnica. Święcenia kapłańskie otrzymał 31.05.1964 r. Był wikarym w Komorowie, Michowie i Świdniku. W 1981 r. został proboszczem w Piotrawinie. 22.01.1989 r. otrzymał nominację na proboszcza parafii w Poniatowej. W latach 1998 - 2003 był dziekanem dekanatu opolskiego. Jest kanonikiem honorowym Kapituły Zamojskiej i Kapituły Lubelskiej.

Ksiądz proboszcz kontynuował i dokończył dzieło ks. Kozłowicza budowania kościoła materialnego oraz tworzył i umacniał kościół duchowy. Przeszedł na emeryturę w 2010 roku i zamieszkał przy parafii jako senior.

Ks. Kan. Józef Kozłowicz
Ks. Józef Kozłowicz urodził się 26.01.1931 r. w Zdziłowicach. Po ukończeniu liceum w Janowie Lubelskim wstąpił do Seminarium Duchownego w Lublinie. Święcenia kapłańskie otrzymał 22.12.1956 r. Pracował jako wikary w lubelskiej parafii św. Mikołaja i w Wojsławicach. Przez 10 lat był administratorem w Łosińcu, gdzie zbudował kaplicę dojazdową w Ulowie. Do Kraczewic przybył w 1978 r. z misją zbudowania kościoła w Poniatowej. Początkowo łączył pracę w dwu parafiach, macierzystej i powstającej, z chwilą erygowania parafii w Poniatowej ostał jej pierwszym proboszczem.

Był człowiekiem niestrudzonego czynu i wielkiego poświęcenia, nawet kosztem własnego zdrowia. Budował kościół w warunkach ogromnych trudności biurokratycznych i braku wszelkich materiałów budowlanych. Zjednywał sobie ludzi swoją życzliwością, sam będąc dobrym człowiekiem umiał wydobywać dobro z innych. Był pełen wiary i entuzjazmu, który udzielał się parafianom. Budowa kościoła postępowała, mimo trudności, sprawnie, niestety ksiądz proboszcz coraz częściej podupadał na zdrowiu. Z przerwami na pobyty w szpitalach i sanatoriach kontynuował swoje dzieło, lecz nie zdążył doprowadzić go do końca. Zmarł 18.12.1988 r. w poniatowskim szpitalu. Odszedł do Pana jako człowiek wielkiego serca, wiary i czynu.
Twórca historii miasta, budowniczy kościoła, pierwszy proboszcz spoczywa na miejscowym cmentarzu.

• Środa 2021-06-16, Dzień powszedni
    Mt 6,1-6.16-18Jezus powiedział do swoich uczniów: «Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej bowiem nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie. Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni to lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam, już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i obmyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie».