Pielgrzymka parafialna na Bałkany

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Pielgrzymka parafialna na Bałkany

6 września15 września

Medjugorje Bośnia Hercegowina Bałkany Pielgrzymka Krzyż

Pielgrzymka na Bałkany, w tym do Medziugorje (Węgry – Chorwacja – Bośnia i Hercegowina – Czarnogóra)

Trasa: Poniatowa ➞ Pecz ➞ Mariagyud ➞ Sarajewo ➞ Góra Trebević ➞ Medziugorje ➞ Dubrownik ➞ Čanj ➞ Zatoka Kotorska ➞ Gospa od Skrpjela ➞ Perast ➞ Kotor ➞ Čanj ➞ Zagrzeb ➞ Pecz

Pielgrzymka na Bałkany to wyprawa do krajów położonych na południe od Dunaju, na styku kultur Wschodu i Zachodu. Dziejowe bogactwo narodu węgierskiego, Słowian Południowych, stulecia wpływów tureckich oraz handlowe kontakty z Italią wykształciły niespotykany gdzie indziej tygiel kulturowy. Kraj Zadunajski na Węgrzech w rejonie Peczu zasłynął, mimo okupacji tureckiej, jako kraina pokoju – pod płaszczem Maryi. Bośnia i Hercegowina, przed laty ogarnięta wojną, kusi wspaniałą przyrodą oraz atmosferą Orientu. Do niewielkiego Medziugorje, miejsca objawień Maryi, od ponad 40 lat nieprzerwanie ściągają miliony pielgrzymów. Wspaniałe wybrzeże chorwackiej Dalmacji z Dubrownikiem, niezapomniany krajobraz Zatoki Kotorskiej, malownicza Czarnogóra oraz smaki kuchni śródziemnomorskiej niech będą inspirującym zaproszeniem do podróży.  

Termin: 06-15 września 2023 r. (10 dni, autokarem)

Program:

1 DZIEŃPoniatowa – zbiórka godz. 05.00 – przejazd przez Słowację na południowe Węgry, do miasta Pecz – obiadokolacja – nocleg.

2 DZIEŃPecz – śniadanie – spacer po mieście położonym u stóp gór Mecsek, zwanym „węgierską bramą południa” – zwiedzanie: Katedra Apostołów św. Piotra i Pawła – imponująca rozmachem świątynia (XI-XIX w.), Plac Sechenyiego, Meczet Paszy Gazi Kassim (obecnie kościół) – przejazd szlakiem pielgrzymkowym do Mariagyud – zwiedzanie: Sanktuarium Maryjne –    jedno z najstarszych na Węgrzech – przejazd przez Chorwację, Bośnię i Hercegowinę do Sarajewa –obiadokolacja – nocleg.

3 DZIEŃSarajewo – śniadanie – zwiedzanie: Ratusz, Most Łaciński – miejsce zamachu na arcyksięcia Ferdynanda w 1914 r., Kościół św. Antoniego, Bascarsija – dzielnica handlowa z restauracjami i wyrobami rękodzieła, Katedra Najśw. Serca Pana Jezusa; wolny czas na kawę lub lekki posiłek, np. na bośniackie dania: burek, cevapcici; po przerwie wjazd kolejką gondolową na górę Trebević 1160 m n.p.m., z panoramą Sarajewa i Gór Dynarskich – przejazd do Medziugorje – obiadokolacja – nocleg.

4 DZIEŃMedziugorje – śniadanie – zapoznanie z terenem wokół Kościoła Parafialnego św. Jakuba Apostoła, Figura MB Królowej Pokoju, Ołtarz Polowy, Figura Chrystusa Zmartwychwstałego, Cmentarz parafialny, wejście na Górę Objawień Podbrdo i Różaniec; wolny czas na modlitwę i zakupy pamiątek – obiadokolacja – wieczorem nabożeństwo międzynarodowe – nocleg.

5 DZIEŃMedziugorje – wczesne śniadanie – wejście na Kriżevac oraz nabożeństwo Drogi Krzyżowej, na szczycie góry wznosi się ogromny krzyż, wzniesiony przez parafian w 1934 r.; od początku objawień maryjnych w 1981 r., śladem miejscowych na  górę zaczęli wchodzić pielgrzymi; miejsce modlitwy i głębokich przemian duchowych; powrót do pensjonatu – po południu dpoczynek, czas na prywatną modlitwę, zakupy – obiadokolacja – wieczorne nabożeństwo międzynarodowe – nocleg.

6 DZIEŃMedziugorje – śniadanie – przejazd do Chorwacji do Dubrownika – miasta nad Adriatykiem, wpisanego na Listę UNESCO – zwiedzanie: Studnia Onofrio, Stradun, Kościół św. Błażeja – patrona Dubrownika, stary port, wolny czas na pyszne lody – przejazd do Czarnogóry – krótka przeprawa przez Zatokę Kotorską – przejazd na riwierę do Čanj – obiadokolacja – nocleg.

7 DZIEŃČanj – śniadanie – przejazd do Tivat – spacer po promenadzie w ekskluzywnym porcie jachtowym Porto Montenegro, rejs po Zatoce Kotorskiej, tworzącej unikatowy nad Adriatykiem fiord – Wyspa Matki Bożej Skalnej z wizytą kościółka; w XV w. na wystającej z wody skale rybacy znaleźli ikonę MB, po próbach jej przeniesienia ikona ciągle wracała, mieszkańcy Perastu zaczęli więc dosypywać kamienie i topić zdobyte tureckie okręty aż powstała mała wysepka – krótki postój w Perast – ciąg dalszy rejsu do Kotoru – spacer po ufortyfikowanej starówce – powrót do Čanj – obiadokolacja – nocleg.

8 DZIEŃČanj – śniadanie – wolny czas na wypoczynek nad Morzem Adriatyckim: spacery, kąpiel, plaża – obiadokolacja – nocleg.

9 DZIEŃ Čanj – śniadanie – przejazd wzdłuż wybrzeża Adriatyku na północ Chorwacji – obiadokolacja – nocleg k/Zagrzebia.

10 DZIEŃZagrzeb – śniadanie – jazda przez Chorwację, Węgry, Słowację – powrót do Lublina w późnych godzinach wieczornych.

Cena: 1350 zł + 350 euro/os.

Cena obejmuje opłaty za:

✓ transport autokarem (klimatyzacja, toaleta),

✓ zakwaterowanie: 1 nocleg w hotelu*** w Pecs, 1 nocleg w hotelu*** w Sarajewie, pokoje 2 i 3 os. z łazienkami,

✓ 3 noclegi w rodzinnym pensjonacie w Medziugorje, pokoje 2 i 3 os. z łazienkami,

✓ 3 noclegi w hotelu/pensjonacie*** w Čanj, na czarnogórskiej riwierze, pokoje 2 i 3 os. z łazienkami,

✓ 1 nocleg w domu pielgrzyma k/Zagrzebia, pokoje 2, 3, 4 os. z łazienkami,

✓wyżywienie: 9 śniadań, 9 obiadokolacji,

✓ ubezpieczenie Signal Iduna Polska: KL (20.000 euro), NNW (15.000 zł) i bagażu (1000 zł),

✓ składka na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (10 zł/os.),

✓ składka na Ubezpieczeniowy Fundusz Pomocowy (10 zł/os.),

✓ opieka pilota.

Cena nie obejmuje opłat za:

– bilety wstępu, przewodników lokalnych, wjazd kolejką w Sarajewie, razem ok. 50 euro/os.

– rejs po Zatoce Kotorskiej z postojami i degustacją lokalnych specjałów: prosciutto, sery, oliwki, napoje soft – ok. 50 euro/os.,

– ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z powodu zdarzeń losowych lub chorób przewlekłych (ok. 155 zł/os.),

– ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z powodu infekcji SARS-COV lub kwarantanny (ok. 190 zł/os.),

– ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z powodu chorób przewlekłych, infekcji SARS-COV lub kwarantanny (ok. 240 zł/os.),

[O zakupie wybranej polisy należy zdecydować i opłacić w dniu zgłoszenia/wpłaty na pielgrzymkę]

– napoje do obiadokolacji,

– dopłata za pokój 1 os. 150 euro.

 

UWAGA: Pilot nie oprowadza we wnętrzach zwiedzanych zabytków!

Zbiórka o godz. 05:00 rano przy Kościele Ducha Świętego w Poniatowej, ul. Lubelska 5.

Zapisy ks. Piotr Petryk, tel. 516 912 332.

Zapisy z wpłatą zaliczki 1000 zł/os. do 15 maja 2023. lub do wyczerpania miejsc,

dopłata pozostałej kwoty: 350 zł + 350 euro/os. do 10 sierpnia 2023 r. na konto lub w gotówce w biurze.

 

Wpłaty na konto złotówkowe: 29 1020 3147 0000 8502 0143 9736, PKO BP S.A. I Oddz. Lublin, dopisek: Bałkany.

Wpłaty na konto euro: PL 79 1020 3147 0000 8902 0144 5527. Kod BIC (SWIFT): BPKOPLPW

 

Każdy uczestnik powinien posiadać ze sobą ważny dowód osobisty lub paszport ważny co najmniej 3 miesiące po  zakończeniu pielgrzymki (uprzejmie prosimy o dokładne sprawdzenie ważności, wyjeżdżamy poza teren UE), wygodne obuwie sportowe, strój kąpielowy, odzież dostosowaną do zmian pogody, środki do dezynfekcji rąk, telefony komórkowe z funkcją radia FM i słuchawkami – do odbioru tłumaczenia Mszy św. Medziugorje. Oficjalną walutą na Węgrzech jest forint węgierski, warto zabrać niewielką ilość na płatne toalety na trasie, napoje do obiadokolacji, kawę w Pecs ok. 1000 HUF, na pozostałe kraje należy zabrać euro. Chorwacja od 1 stycznia 2023 r. wprowadza walutę euro, jeszcze przez rok będzie można płacić zarówno w kunach chorwackich jak i w euro.

 

Szczegóły

Początek:
6 września
Koniec:
15 września
Witryna internetowa:
https://parafia.poniatowa.pl/

Organizator

Parafia pw. Ducha Świętego w Poniatowej

Miejsce wydarzenia

Bałkany
Serbia
Do góry