Sakrament małżeństwa

Katechizm Kościoła Katolickiego nr 1601 Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu

Wymagania dotyczące narzeczonych:
Narzeczeni zgłaszają się do kancelarii nie później jak 3 miesiące przed ustaloną datą ślubu:

1. Przeprowadzane są rozmowy kanoniczno-duszpasterskie z narzeczonymi, przy czym potrzebne są:

• Dowody Osobiste,
  • Metryki Chrztu z adnotacją o bierzmowaniu i innych sakramentach nie starsze niż 6 miesięcy, licząc od daty planowanego ślubu
  • Zaświadczenia z USC o braku przeszkód cywilnych, które są ważne 6 miesięcy od momentu sporządzenia (jeżeli jest to ślub ze skutkami cywilnymi, tzw. konkordatowy)
  • Nauki przedmałżeńskie (w naszej parafii nauki przedmałżeńskie prowadzone są w Adwencie oraz w Wielkim Poście)
  • Spotkania indywidualne w Poradni Rodzinnej, gdzie omawiane są tematy dotyczące odpowiedzialności za wzajemną miłość i przekazywanie życia, szkodliwości i niedopuszczalności antykoncepcji, środków poronnych sztucznych zapłodnień oraz znaczenia metod naturalnego rozpoznawania płodności, wg opracowanego przez AODR programu.
  • Narzeczeni przystępują przynajmniej dwukrotnie do Sakramentu Pokuty i Pojednania (na początku przygotowań i w tygodniu przed ślubem)

2. W tygodniu przed ślubem narzeczeni zgłaszają się do kancelarii, najpóźniej w czwartek, w celu:

• sporządzenia aktu małżeństwa (potrzebne są dane świadków ślubu)
  • dostarczenia Indeksów z Nauk Przedmałżeńskich
  • uzupełnienia wszelkich dokumentów, dokonania ewentualnych ustaleń dotyczących czytań podczas Mszy św., wystroju, itp.

We wszelkich innych sytuacjach nietypowych prosimy o kontakt z duszpasterzami w kancelarii parafialnej lub telefonicznie.

Zapowiedzi przedślubne:

Są one publicznym ogłoszeniem zamiaru zawarcia związku małżeńskiego wobec miejscowej wspólnoty parafialnej. Konferencja Episkopatu Polski, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, postanowiła w roku 1986, że każde zamierzone małżeństwo musi być podane do publicznej zapowiedzi nawet wówczas, gdy duszpasterz jest moralnie przekonany o stanie wolnym narzeczonych. Zapowiedzi mają być głoszone w parafiach stałego i tymczasowego miejsca zamieszkania każdej ze stron. Wygłasza się dwie zapowiedzi. Gdyby narzeczeni w ciągu sześciu miesięcy od daty wygłoszenia zapowiedzi nie zawarli związku małżeńskiego, należałoby je powtórzyć przy ponownym przygotowywaniu się do tego sakramentu. Jedna ze stron (jeśli jest z innej parafii) ma dostarczyć do kancelarii parafialnej, gdzie ma być ślub, zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi.

Kamerzysta i filmowanie ślubu:

Podczas ślubu zgodę na filmowanie może uzyskać tylko jeden kamerzysta, który posiada ukończony Kurs liturgiczny dla fotografów i operatorów kamer wideo zgodny ze wskazaniami Konferencji Episkopatu Polski. Prosimy aby kamerzysta przed Mszą Świętą okazał w zakrystii odpowiednie uprawnienia. Z reguły prosimy aby nie nagrywano homilii.

Obrączki przed mszą św. zostawiamy u pana kościelnego.
— Przed rozpoczęciem Mszy św. narzeczeni wraz ze świadkami czekają na kapłana w przedsionku kościoła.

Po ślubie

• Nie zapomnijcie zamówić dziękczynnej Mszy św. z prośbą o błogosławieństwo w rocznicę waszego ślubu.
  • Praktykujcie wspólną codzienną modlitwę. Pamiętajcie o Różańcu.
  • Postarajcie się zaraz po ślubie odprawić pierwsze piątki i pierwsze soboty miesiąca. Najlepiej razem.
  • Trzymajcie się zasady: żadnego dnia bez wspólnej modlitwy, żadnych niedziel i świąt bez Mszy św.
  • Praktykujcie comiesięczną spowiedź.
  • Nie zapomnijcie, że bez Boga nie można być szczęśliwym ani nie można dobrze wychować dzieci. W odkrywaniu Boga i życiu z Nim bardzo pomocne jest trwanie we wspólnocie parafialnej i w grupach działających przy parafii. Zachęcam też do słuchania „Audycji dla małżonków” w Radio Maryja (wtorki, godz. 21.30).

Na waszą piękną, ale i trudną drogę małżeńską niech wam Pan Bóg błogosławi!

• 2021-09-26, 26. Niedziela zwykła
    Mk 9,38-43.45.47-48Apostoł Jan rzekł do Jezusa: «Nauczycielu, widzieliśmy kogoś, kto nie chodzi z nami, jak w Twoje imię wyrzucał złe duchy, i zaczęliśmy mu zabraniać, bo nie chodzi z nami». Lecz Jezus odrzekł: «Przestańcie zabraniać mu, bo nikt, kto uczyni cud w imię moje, nie będzie mógł zaraz źle mówić o Mnie. Kto bowiem nie jest przeciwko nam, ten jest z nami. Kto wam poda kubek wody do picia, dlatego że należycie do Chrystusa, zaprawdę, powiadam wam, nie utraci swojej nagrody. A kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą, temu lepiej byłoby kamień młyński uwiązać u szyi i wrzucić go w morze. Jeśli zatem twoja ręka jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie ułomnym wejść do życia wiecznego, niż z dwiema rękami pójść do piekła w ogień nieugaszony. I jeśli twoja noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie chromym wejść do życia, niż z dwiema nogami być wrzuconym do piekła. Jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je; lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do królestwa Bożego, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła, gdzie robak ich nie ginie i ogień nie gaśnie».