Biblioteka parafialna

Przy Parafii Ducha Świętego w Poniatowej istnieje Biblioteka Parafialna im. Jana Pawła II. Mieści się ona w dawnej salce katechetycznej na piętrze.

Biblioteka jest czynna
w każdą środę w godz. 16-18
oraz w II. i IV. niedzielę miesiąca po każdej Mszy św. przed południem.

Biblioteka liczy ok. 6000 woluminów ujętych w różnych działach:
-beletrystyka /literatura polska i obca/,
-literatura religijna /m. in. komentarze biblijne do Pisma Św., historia Kościoła, medytacje , modlitwy, misje i ewangelizacja, żywoty świętych, życie religijne /.
-słowniki teologiczne i encyklopedie katolickie,
-dzienniki, wspomnienia, biografie,
-książki dla dzieci i młodzieży -i inne.

Bogaty jest dział dotyczący życia i działalności Ojca Świętego Jana Pawła II. Są to książki Karola Wojtyły, dzieła Jana Pawła II, relacje z pielgrzymek i książki innych autorów o JP II. W posiadaniu biblioteki znajdują się również filmy i nagrania dźwiękowe. Są to najnowsze nabytki -z ostatniego roku - i nie jest ich wiele, ale cieszą się zainteresowaniem wypożyczających.

Biblioteka istnieje od 1986r. Założycielem jest śp. ks. proboszcz Józef Kozłowicz. Pierwsze książki do biblioteki zostały ofiarowane przez ks. Kozłowicza z jego zbiorów prywatnych. Bardzo wiele pozycji ze swojej osobistej biblioteki ofiarował poprzedni proboszcz - ks. senior Józef Brzozowski, który również zakupił wiele nowych książek. Obecnie księgozbiór wzbogaca się i aktualizuje dzięki działaniom ks. proboszcza Piotra Petryka.
Księża wikariusze też przekazali bibliotece część swoich zbiorów. Wiele książek to dary od parafian. W bibliotece znajduje się książka darów, gdzie wyszczególnia się nazwiska parafian-darczyńców i ofiarowane książki.

W ostatnim czasie biblioteka otrzymała kilkaset książek z Ogniska Światła i Miłości w Kaliszanach.
Książki te obecnie są inwentaryzowane.

Od początku istnienia, czyli od r. 1986 do r.2011 bibliotekę prowadziła p. Halina Kobiałka.
Przez 25 lat jej pracy przez bibliotekę przewinęło się ponad 2000 czytelników, a księgozbiór rozrósł się do ok. 6000 pozycji.
Książki cieszyły się zainteresowaniem i wiele wypożyczano.

Od 2012r. biblioteką zajmuje się p. Anna Kasiura. Współpracuje p. Teresa Zawadzka. W tym czasie 78 czytelników wypożyczyło 520 książek. Pomimo, że internet i telewizja bardzo się rozpowszechniły, istnieją również miłośnicy książek. Osoby te wypożyczają i czytają różne książki, a także przyprowadzają dzieci oraz pożyczają dla swoich bliskich - starszych lub chorych, którzy nie mogą wypożyczyć sami. Obecnie trwa wprowadzanie książek do bazy elektronicznej dzięki czemu będzie możliwe wyszukiwanie i rezerwacja książek on-line.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzania naszej biblioteki i korzystania z posiadanych zbiorów.

Biblioteka zwraca się również z prośbą o zwrot wypożyczonych dawno książek. Niektóre zostały wypożyczone nawet kilka lat temu. Gdyby wróciły do biblioteki, mogłyby być dalej czytane.

Schola "W mocy Ducha"

• Czwartek 2022-06-30, Wspomnienie Świętych Pierwszych Męczenników św. Kościoła Rzymskiego
    Mt 9,1-8Jezus wsiadł do łodzi, przeprawił się z powrotem i przyszedł do swego miasta. A oto przynieśli Mu paralityka, leżącego na łożu. Jezus, widząc ich wiarę, rzekł do paralityka: «Ufaj, synu! Odpuszczone są ci twoje grzechy». Na to pomyśleli sobie niektórzy z uczonych w Piśmie: On bluźni. A Jezus, znając ich myśli, rzekł: «Dlaczego złe myśli nurtują w waszych sercach? Cóż bowiem łatwiej jest powiedzieć: „Odpuszczone są ci twoje grzechy”, czy też powiedzieć: „Wstań i chodź!” Otóż żebyście wiedzieli, iż Syn Człowieczy ma na ziemi władzę odpuszczania grzechów» – rzekł do paralityka: «Wstań, weź swoje łoże i idź do swego domu!» On wstał i poszedł do domu. A tłumy ogarnął lęk na ten widok, i wielbiły Boga, który takiej mocy udzielił ludziom.