Proboszczowie

Ks. dr Piotr Krzysztof Petryk
Kanonik honorowy Kapituły Lubelskiej. Urodzony 20.06.1961 r., wyświęcony 21.12.1985 r. Dr teologii.
Proboszcz Parafii Tomaszowice w latach 2002-2010. Od czerwca 2010 proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Poniatowej.

Ks. Kan. Józef Brzozowski
Ksiądz kanonik Józef Brzozowski urodził się 13.08.1940 r. w parafii Wąwolnica. Święcenia kapłańskie otrzymał 31.05.1964 r. Był wikarym w Komorowie, Michowie i Świdniku. W 1981 r. został proboszczem w Piotrawinie. 22.01.1989 r. otrzymał nominację na proboszcza parafii w Poniatowej. W latach 1998 - 2003 był dziekanem dekanatu opolskiego. Jest kanonikiem honorowym Kapituły Zamojskiej i Kapituły Lubelskiej.

Ksiądz proboszcz kontynuował i dokończył dzieło ks. Kozłowicza budowania kościoła materialnego oraz tworzył i umacniał kościół duchowy. Przeszedł na emeryturę w 2010 roku i zamieszkał przy parafii jako senior.

Ks. Kan. Józef Kozłowicz
Ks. Józef Kozłowicz urodził się 26.01.1931 r. w Zdziłowicach. Po ukończeniu liceum w Janowie Lubelskim wstąpił do Seminarium Duchownego w Lublinie. Święcenia kapłańskie otrzymał 22.12.1956 r. Pracował jako wikary w lubelskiej parafii św. Mikołaja i w Wojsławicach. Przez 10 lat był administratorem w Łosińcu, gdzie zbudował kaplicę dojazdową w Ulowie. Do Kraczewic przybył w 1978 r. z misją zbudowania kościoła w Poniatowej. Początkowo łączył pracę w dwu parafiach, macierzystej i powstającej, z chwilą erygowania parafii w Poniatowej ostał jej pierwszym proboszczem.

Był człowiekiem niestrudzonego czynu i wielkiego poświęcenia, nawet kosztem własnego zdrowia. Budował kościół w warunkach ogromnych trudności biurokratycznych i braku wszelkich materiałów budowlanych. Zjednywał sobie ludzi swoją życzliwością, sam będąc dobrym człowiekiem umiał wydobywać dobro z innych. Był pełen wiary i entuzjazmu, który udzielał się parafianom. Budowa kościoła postępowała, mimo trudności, sprawnie, niestety ksiądz proboszcz coraz częściej podupadał na zdrowiu. Z przerwami na pobyty w szpitalach i sanatoriach kontynuował swoje dzieło, lecz nie zdążył doprowadzić go do końca. Zmarł 18.12.1988 r. w poniatowskim szpitalu. Odszedł do Pana jako człowiek wielkiego serca, wiary i czynu.
Twórca historii miasta, budowniczy kościoła, pierwszy proboszcz spoczywa na miejscowym cmentarzu.

• 2021-09-26, 26. Niedziela zwykła
    Mk 9,38-43.45.47-48Apostoł Jan rzekł do Jezusa: «Nauczycielu, widzieliśmy kogoś, kto nie chodzi z nami, jak w Twoje imię wyrzucał złe duchy, i zaczęliśmy mu zabraniać, bo nie chodzi z nami». Lecz Jezus odrzekł: «Przestańcie zabraniać mu, bo nikt, kto uczyni cud w imię moje, nie będzie mógł zaraz źle mówić o Mnie. Kto bowiem nie jest przeciwko nam, ten jest z nami. Kto wam poda kubek wody do picia, dlatego że należycie do Chrystusa, zaprawdę, powiadam wam, nie utraci swojej nagrody. A kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą, temu lepiej byłoby kamień młyński uwiązać u szyi i wrzucić go w morze. Jeśli zatem twoja ręka jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie ułomnym wejść do życia wiecznego, niż z dwiema rękami pójść do piekła w ogień nieugaszony. I jeśli twoja noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie chromym wejść do życia, niż z dwiema nogami być wrzuconym do piekła. Jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je; lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do królestwa Bożego, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła, gdzie robak ich nie ginie i ogień nie gaśnie».