Namaszczenie chorych

Sakramenty święte

Namaszczenie chorych w Parafii
pw. Ducha Świętego w Poniatowej

Sakrament namaszczenia chorych – dla kogo?

Sakrament namaszczenia chorych jest przeznaczony dla osób ciężko chorych i starszych. Można przyjmować go wielokrotnie, nie tylko w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia.

„On dźwigał nasze choroby i wziął na siebie nasze cierpienia”
(Iz 53, 4).

„Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone”
(Jk 5, 14-15).

Skutki specjalnej łaski sakramentu namaszczenia chorych są następujące:

Z Katechizmu Kościoła Katolickiego

„Sakrament namaszczenia chorych udziela specjalnej łaski chrześcijaninowi, który doświadcza trudności związanych ze stanem ciężkiej choroby lub starości. Stosowny czas na przyjęcie namaszczenia chorych zachodzi wtedy, gdy wierny staje wobec niebezpieczeństwa śmierci z powodu choroby lub starości.”

KKK 1527–1528

Namaszczenie chorych w naszej parafii

Ludzie chorzy, oprócz troski medycznej, potrzebują także troski duchowej. To na rodzinie spoczywa odpowiedzialność, aby chorzy mogli w każdy pierwszy piątek miesiąca korzystać z Komunii świętej oraz ewentualnie spowiedzi świętej i sakramentu namaszczenia chorych. Wtedy bowiem księża zwyczajowo udają się z posługą sakramentalną do chorych.

Z sakramentem namaszczenia chorych nie czekajmy aż będzie za późno, próbując tłumaczyć to później rzekomą troską o chorego. Ten sakrament jest dla poważnie chorych i nie oznacza śmierci! Jest to sakrament dla żywych. Nigdy nie wolno udzielać go człowiekowi zmarłemu!

pw. Ducha Świętego

Właściwym miejscem przyjmowania Sakramentów jest Parafia miejsca zamieszkania, a nie jakikolwiek związek ze szkołą czy miejscem zameldowania!