Pielgrzymka na Święty Krzyż 2024 – relacja

Pielgrzymka na Święty Krzyż 2024 Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego Akcja Katolicka Parafia Poniatowa

We wtorek 30 lipca 2024 roku odbyła się Pielgrzymka na Święty Krzyż 2024. Akcja Katolicka pod opieką Ks. Proboszcza Piotra Petryka w ramach jednodniowych rekolekcji w drodze udała się wtedy do Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Górach Świętokrzyskich. Zapraszamy serdecznie na mini-relację ze świętokrzyskiej pielgrzymki.

Pielgrzymka na Święty Krzyż 2024: Krótka historia Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego znajduje się na szczycie Łysej Góry, nieopodal Nowej Słupi, w malowniczym paśmie Gór Świętokrzyskich. W Bazylice przechowywane są relikwie Krzyża Świętego, od których Opactwo, jak i samo wzgórze, przyjęło swoją nazwę. Relikwie te dotarły do Polski w okresie Średniowiecza, natomiast w 1309 roku Książę Władysław Łokietek przekazał je Benedyktynom. Od 1936 roku gospodarzami obiektu są członkowie Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Pielgrzymka na Święty Krzyż 2024: Adoracja i błogosławieństwo relikwiami Krzyża Świętego

Po przybyciu na Święty Krzyż pielgrzymi spotkali się z przewodnikiem przy zabytkowym kościele, gdzie wysłuchali bardzo ciekawej historii powstania tego miejsca. Następnie pątnicy wzięli udział we Mszy Świętej, a punktualnie o godz. 15.00 w Kaplicy adoracji, gdzie znajduje się relikwiarz Krzyża Świętego, została odprawiona Koronka do Miłosierdzia Bożego.

Poniatowscy pielgrzymi mieli również wielkie szczęście ucałowania Drzewa Krzyża Świętego. Na zakończenie pobytu w tym zabytkowym miejscu udzielono im błogosławieństwa relikwiami Krzyża Świętego.

Pielgrzymka na Święty Krzyż 2024 Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie Akcja Katolicka Parafia Poniatowa

Wizyta w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie

Wzmocnieni duchowo pątnicy udali się potem do drugiego świętokrzyskiego Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie. Tutaj odprawione zostało nabożeństwo różańcowe, podczas którego nasza Ojczyzna została powierzona w opiekę Matce Bożej.

Pielgrzymi mogli także zwiedzić obiekt zwany Golgotą oraz podziwiać Pomnik katastrofy smoleńskiej. Choć miejsce przepiękne, to jednak nie napawa radością, gdyż przypomina o bolesnych wydarzeniach z życia narodu polskiego. Tym niemniej była to wspaniała lekcja historii, która napełniła wszystkich zadumą i skupieniem. Każdy Polak powinien przynajmniej raz w życiu odwiedzić to miejsce.

Szczęśliwi, wzmocnieni duchowo oraz pełni nadziei na lepsze jutro pielgrzymi powrócili do Poniatowej, gdzie nadal będą świadczyć o Bożej dobroci i miłości w swoich środowiskach.

Źródła:

dwanaście − siedem =