Schola liturgiczna

Wspólnoty w Parafii pw. Ducha Świętego w Poniatowej

Schola liturgiczna
Parafii pw. Ducha Świętego
w Poniatowej

Schola liturgiczna Parafii Ducha Świętego w Poniatowej oprawa muzyczna mszy świętej Parafia Poniatowa foto 1
Schola liturgiczna w naszej Parafii zawiązała się w marcu 2024 r. w celu przygotowania oprawy muzycznej Triduum Paschalnego. Od tego czasu schola liturgiczna spotyka się na regularnych próbach, przygotowując śpiew w czasie Mszy Świętej odprawianej o godzinie 10:30 w niektóre uroczystości oraz w wybraną niedzielę miesiąca. Wykonuje utwory wielogłosowe, pieśni liturgiczne tradycyjne i nowe. Posługuje się śpiewnikiem „Niepojęta Trójco”, który wydaje Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny w Krakowie.

Schola liturgiczna gromadzi osoby dorosłe oraz młodzież z naszej Parafii. Tworzy ją grupa wrażliwych na piękno ludzi, którym bliska jest liturgia i którzy chcą wielbić Boga oraz służyć w Kościele swoim talentem muzycznym. Chcemy, aby śpiew scholi pomagał otwierać się na Boga przez wspólne przeżywanie liturgii i pozwalał pełniej uczestniczyć w życiu Kościoła.

2024

rok założenia Scholi liturgicznej

15

członków Scholi liturgicznej

>20

spotkań i prób Scholi liturgicznej

Schola Parafialna „W Mocy Ducha” na próbach spotyka się raz na kilka tygodni w górnej salce naszego kościoła.

W każdym momencie można do nas dołączyć – zapraszamy serdecznie!

Czym schola liturgiczna różni się od chóru?

Schola liturgiczna (schola cantorum) to zespół śpiewaków, który posiada sobie właściwą i ściśle określoną funkcję w zgromadzeniu liturgicznym. Schola prowadzi i podtrzymuje śpiew ludu bożego, a także towarzyszy swoim śpiewem obrzędom. W związku z tym, że zadaniem scholi jest służba liturgiczna, sposób, w jaki uczestniczy ona w celebracji, podlega zasadom i wskazaniom zawartym w różnych dokumentach Kościoła.

Schola liturgiczna jest prowadzona przez kantora, którego zadaniem jest przygotowanie i kierowanie śpiewem zgromadzenia liturgicznego. Z tego powodu powinien posiadać właściwe przygotowanie muzyczno-liturgiczne. W scholi pełni rolę dyrygenta oraz kierownika muzycznego zespołu. Jest odpowiedzialny za dobieranie pieśni w taki sposób, aby ich treści korespondowały z przeżywanym aktualnie okresem liturgicznym lub treścią obchodzonej uroczystości. Czuwa nad właściwym przygotowaniem zespołu, aby utwory były śpiewane w sposób zgodny ze sztuką wykonawczą i godny wobec sprawowanej posługi.
Do góry Skip to content