Pielgrzymka do Ziemi Świętej 2023 – Parafia Poniatowa

Pielgrzymka do Ziemi Świętej 2023 Parafia Poniatowa Archidiecezja Lubelska Lublin foto 39

W dniach 14–21 stycznia odbyła się Pielgrzymka do Ziemi Świętej 2023, w której licznie uczestniczyli nasi parafianie. Zapraszamy na krótką relację połączoną ze świadectwem uczestników tego wydarzenia.

Czas spędzony w Ziemi Świętej, po której chodził Jezus Chrystus i Jego matka Maryja, był dla nas, pielgrzymów, czasem niezwykłym oraz wspaniałym przeżyciem duchowym. Mogliśmy zobaczyć i fizyczne dotknąć najświętszych miejsc związanych z życiem, działalnością apostolską, śmiercią i zmartwychwstaniem Pana Jezusa. To właśnie w tym miejscu wszystko ma swój początek i koniec – Życie, Śmierć oraz Zmartwychwstanie.

Pielgrzymka do Ziemi Świętej 2023 – wyjątkowe przeżycia duchowe

Na zawsze pozostaną w naszej pamięci codzienne liturgie Mszy Świętych sprawowane w Betanii, Jerozolimie, Betlejem, Kanie Galilejskiej czy Górze Tabor. Wyjątkowych przeżyć doświadczyliśmy podczas liturgii odnowienia sakramentu chrztu nad brzegami Jordanu oraz podczas Mszy Świętej w Kanie Galilejskiej, gdzie pary małżeńskie odnowiły sakrament małżeństwa. Największe wrażenie wywarły na nas Jerozolima z Górą Oliwną, wspaniałą panoramą z czasów Chrystusa, a przede wszystkim Bazylika Grobu Bożego. W murach tej gigantycznej budowli znajdują się ostatnie stacje drogi krzyżowej – w tym Golgota, miejsce złożenia ciała po zdjęciu z krzyża – kamień namaszczenia i wreszcie Grób Pański. Odprawiona śladami Chrystusa, wzdłuż wąskich i krętych uliczek Jerozolimy droga krzyżowa pozostanie w pamięci pielgrzymów na zawsze.

Pielgrzymka do Ziemi Świętej 2023 umożliwiła nam, aby ujrzeć i dotknąć jeszcze wiele innych miejsc, znanych dotychczas tylko z kart Ewangelii. Jerycho, Pole Pasterzy, Nazaret, Kafarnaum, Jezioro Galilejskie czy Tabaga – to tylko część z nich.

Pielgrzymka do Ziemi Świętej 2023, czyli wspólnota modlitwy, śpiewu i radości

Pełni wdzięczności pragniemy serdecznie podziękować kapłanom, którzy nam towarzyszyli. Przewodnikowi grupy księdzu Józefowi Maciągowi za wiedzę i profesjonalizm połączony z umiejętnością przekazu Słowa Bożego, które umocniło naszą wiarę i dodawało otuchy. Dziękujemy także ks. Łukaszowi Protasiewiczowi, ks. Sylwestrowi Brzozowskiemu i ks. Andrzejowi Magierowi za ich kapłańską postawę, wrażliwość na nasze potrzeby za otwartość i cierpliwość oraz za ogromne poczucie humoru. Dziękujemy wszystkim pielgrzymom za wspólnotę modlitwy, śpiewu i radości. To był piękny tydzień! Czas rekolekcji, modlitwy i głębokich duchowych przeżyć, które mamy nadzieję wydadzą owoce w przyszłości.

Mówi się, że kto raz był w Ziemi Świętej (odkrył Piątą Ewangelię), już zawsze będzie szukał okazji, aby tam wrócić.

Małgorzata i Mariusz Wiśniewscy