Wspomnienie o świętej pamięci Edwardzie Stanku

znicze świeczki wspomnienie osoby zmarłej śmierć

W tym miesiącu odszedł do wieczności Pan Edward Stanek, który przez kilkadziesiąt lat tworzył historię naszej Parafii i naszego miasta. Zapraszamy na krótkie wspomnienie zasłużonego Parafianina.

Świętej pamięci mgr Edward Stanek (1942 – 2024)

Edward Stanek zapisał wiele pięknych kart swojego życia. Tworzył historię naszej Parafii, naszego miasta, a także rozsławił swoją rodzinną miejscowość Adelinę.

Pan Edward urodził się w wiejskim domu w Adelinie, gdy podrósł, tak jak wszyscy w jego rodzinie, wędrował do kościoła w Chodlu. Ta świątynia i jej duszpasterze ukształtowały jego miłość do Boga i Ojczyzny, a wrodzone zdolności i pracowitość pozwoliły ukończyć tak trudne i prestiżowe studia. Ponad 40 lat temu zamieszkał z rodziną w Poniatowej. Jego apteka szybko stała się czymś więcej, niż punktem sprzedaży leków. Służył pacjentom swoją wiedzą, doświadczeniem, radą, otuchą i serdecznością.

Potem pani Kasia, jego córka i syn Łukasz tak pięknie przejęli tę misję, która określa aptekarza jako przyjaciela i doradcę pacjenta. W swojej pracy zawodowej stale poszerzał swoją wiedzę, również dzięki temu, że córka i wnuk poszli w jego ślady i mógł poznawać najnowsze osiągnięcia farmacji. Nie ograniczał się do swojej apteki, aktywnie działał w środowisku farmaceutów lubelskich. Był znanym w środowisku regionalistą, wspierał inicjatywy naszych władz gminnych. Za swoją działalność społeczną i patriotyczną otrzymał wiele odznaczeń, w tym Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi.

Edward Stanek: Wielki patriota, który troszczył się o losy Ojczyzny

Był spadkobiercą tej polskiej tradycji, która nakazywała inteligencji służyć społeczeństwu w szerszy sposób. Nie tylko pomagać leczyć ciała, lecz dbać o umysły i dusze. Oznaczało to służbę Ojczyźnie, w czasach walki bezpośrednio, w czasie pokoju kultywowanie pamięci. Pan Edward był jednym w założycieli stowarzyszenia AK WiN, którego celem jest przywracanie pamięci o Żołnierzach Niezłomnych, zwłaszcza tych, którzy walczyli na naszych terenach. Dziełem jego życia są odbywające się przez kilkanaście lat Rajdy Pamięci Zaporczyków. Major Dekutowski „Zapora” bywał ze swoimi żołnierzami w Adelinie i tam powstał, stworzony przez pana Edwarda, niezwykły ośrodek, służący realizacji jego inicjatyw. Nazwał go „Leśna Dolina”.

Na terenie swojej ojcowizny z czasem odbudował i powiększył swój rodzinny dom, powstały kolejne obiekty służące różnym spotkaniom. Utworzył oryginalne muzeum – Izbę Pamięci Aptekarskiej. Gromadzili się tam farmaceuci, uczestnicy Rajdów Zaporczyków i innych spotkań patriotycznych. Te spotkania zawsze łączyły w sobie nie tylko biesiady, ale najważniejsze były wystąpienia o treści patriotycznej i edukacyjnej, starannie przygotowane przez pana Edwarda i zaproszonych przez niego gości. Obowiązkowym elementem były nabożeństwa, zwłaszcza majowe, często także msze święte. W miarę możliwości zapraszał żyjących jeszcze Żołnierzy Niezłomnych.

Edward Stanek: Przyjaciel młodzieży

Leśna Dolina służyła także młodzieży z naszej Parafii. Liturgiczna Służba Ołtarza, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i inne wspólnoty wyjeżdżali tam na biwaki, nawet kilkudniowe. Dzięki hojności pana Edwarda mogli tam wypoczywać, zwiedzać okolice. Pan Stanek spotykał się z młodzieżą, opowiadał o historii, prowadził wieczorne modlitwy przy ognisku. Został honorowym, dożywotnim członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, odznaczenie odebrał z rąk biskupa Józefa Życińskiego. Był wspaniałym nauczycielem wiary i patriotyzmu.

Potwierdzam też, że był jednym z moich najlepszych i pomocnych mi Parafian – wspomina Ks. Senior Józef Brzozowski. Dzięki kontaktom ze środowiskiem aptekarzy opolskich zainicjował utworzenie Oddziału Parafialnego Akcji Katolickiej, który – również dzięki niemu – tak owocnie służy Bogu i Ojczyźnie. Niech dobry Bóg wynagrodzi jego trudy i przyjmie go, stającego przed Nim z tak pięknymi zasługami dla naszej społeczności.

„A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga i nie dosięgnie ich męka. Zdało się oczom głupich, że pomarli, zejście ich poczytano za nieszczęście i odejście od nas za unicestwienie, a oni trwają w pokoju.”

Księga Mądrości
(Mdr 3, 1-3)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry Skip to content