Triduum Paschalne 2024 w naszej Parafii

Triduum Paschalne 2024 Wielki Czwartek Wielki Piątek Wielka Sobota Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego Święta Wielkanocne grafika Parafia Poniatowa

Zbliża się Triduum Paschalne 2024, a więc najważniejsze dni dla wiary katolickiej, które są szczytem całego roku liturgicznego. Jego istotą jest celebracja Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, która rozpoczyna się wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Podczas Liturgii Wielkiego Piątku będziemy przeżywać mękę i śmierć Zbawiciela. W Wielką Sobotę cisza grobu Chrystusowego poprowadzi nas ku radości Zmartwychwstania Pańskiego, które będziemy już przeżywać w czasie Wigilii Paschalnej.

Triduum Paschalne trwa nieprzerwanie od Mszy Wieczerzy Pańskiej w wieczór wielkoczwartkowy aż do Nieszporów Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego w Niedzielę Wielkanocną wieczorem. Przeżywając z wiarą misterium Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa otwieramy się na uzdrawiającą moc Bożej Miłości, by po cierpieniu i śmierci doświadczyć nadziei życia obfitującego radością oraz pokojem.

Triduum Paschalne 2024: Wielki Czwartek

Triduum Paschalne 2024 rozpocznie się Mszą Wieczerzy Pańskiej, która jest pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii oraz kapłaństwa. We wszystkich parafiach celebrowana jest tego dnia tylko jedna Msza Święta.

W naszym kościele parafialnym Msza Święta Wielkoczwartkowa rozpocznie się o godz. 18:00. Po Komunii Świętej nastąpi uroczyste przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza adoracji, zwanego Ciemnicą. W Wielki Czwartek 2024 nasz kościół będzie otwarty do godz. 21.00.

Triduum Paschalne 2023: Wielki Piątek

W Wielki Piątek będziemy przeżywać Liturgię Męki Pańskiej. Na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. W tym dniu należy zachować post ścisły, czyli całkowicie powstrzymać się od spożywania potraw mięsnych oraz zachować post ilościowy.

Liturgia Męki Pańskiej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18:00. Wcześniej, bo o godz. 15:00 zostanie odprawiona Koronka do Miłosierdzia Bożego, zaś o godz. 17:15 Droga Krzyżowa. Na godz. 20:00 zaplanowane zostało czuwanie młodzieży. Od godz. 21:00 przy Grobie Pańskim czuwać będzie natomiast Wspólnota Betania. W Wielki Piątek 2024 nasz kościół będzie otwarty do godz. 22:00.

Triduum Paschalne 2023: Wielka Sobota

W Wielką Sobotę Kościół trwa przy Grobie Pańskim rozważając Mękę i Śmierć Chrystusa. To czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani. To także czas adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, uczestnicząc w obrzędzie błogosławienia potraw na stół wielkanocny.

Błogosławieństwo pokarmów w naszym kościele będzie odbywać się co pół godziny – od 8:00 do 13:00 (w Leśniczówce o godz. 10:00, a w Plizinie o godz. 11:00). W czasie poświęcenia pokarmów będzie można przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania.

W Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz Wielką Sobotę zapraszamy na modlitwę Jutrzni, która będzie odprawiana w naszym kościele o godz. 7:30.

O godz. 19.00 w sobotni wieczór rozpoczniemy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Jest to uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia, która ogłasza Zmartwychwstanie Chrystusa. Pamiętajmy, aby zabrać ze sobą świece!

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 6:00 zostanie odprawiona w naszym kościele Msza Święta Rezurekcyjna (potocznie zwana Rezurekcją). Pozostałe Msze Święte odbędą się już zgodnie z porządkiem niedzielnym, czyli o godz. 9:00, 10:30, 12:00 oraz 18:00.

Wielki Tydzień Triduum Paschalne 2024 w duchu chrześcijańskim

Wielki Tydzień i Triduum Paschalne 2024 postarajmy się przeżyć w duchu wiary, pięknie i godnie przez czynny udział w bogatej liturgii. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa we wszystkich nabożeństwach i mszach świętych naszych Parafian, a także przybyłych Gości!