Archidiecezjalne Spotkanie Akcji Katolickiej 2023

Archidiecezjalne Spotkanie Akcji Katolickiej 2023 Parafia Poniatowa foto 29

W sobotę 16 września 2023 roku w Parafii pw. Ducha Świętego w Poniatowej odbyło się Archidiecezjalne Spotkanie Akcji Katolickiej. Zapraszamy na krótką relację z tego wydarzenia.

Archidiecezjalne Spotkanie Akcji Katolickiej 2023 w Parafii Poniatowa

W ramach formacji intelektualno–duchowej Akcja Katolicka Archidiecezji Lubelskiej (AKAL) kilka razy w roku spotyka się wspólnie na spotkaniach modlitewno–integracyjnych. 16 września 2023 roku takie spotkanie odbyło się w Parafii pw. Ducha Świętego w Poniatowej. Inicjatorem i organizatorem uroczystości był Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Poniatowej (POAK) pod przewodnictwem Księdza Proboszcza Piotra Petryka.

Archidiecezjalne Spotkanie Akcji Katolickiej 2023 rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą w kościele parafialnym, którą uświetnili wspaniałą muzyką i śpiewem Pan Grzegorz Przybycień wspólnie z Panią Dorotą Pietraś. Podczas Eucharystii diecezjalny Asystent AKAL, Ks. dr Michał Głowacki, przypomniał żywot pierwszych męczenników Kościoła i zachęcał zebranych wiernych do życia zgodnego z Ewangelią. Asystent POAK, Ks. dr Piotr Petryk, podczas konferencji duchowej mobilizował natomiast uczestników Archidiecezjalnego Spotkania Akcji Katolickiej, aby w codziennym życiu podążali drogą świętości. Z kolei pierwszy opiekun POAK oraz jej założyciel, Ks. kan. Józef Brzozowski, przypomniał zgromadzonym, jakie były początki powstania Akcji Katolickiej w Poniatowej.

Archidiecezjalne Spotkanie Akcji Katolickiej 2023: Uczta duchowa i artystyczna

Po zakończeniu Mszy Świętej zebrani mieli możliwość uczestniczenia w adoracji Najświętszego Sakramentu, która dostarczyła pięknych, duchowych przeżyć. Po uczcie duchowej Ks. Proboszcz Piotr Petryk zaprosił gości na słodki poczęstunek.

Dalsze punkty programu miały miejsce w parku miejskim, gdzie Zastępca Burmistrza, Pani Aneta Poniatowska oraz Kierownik ds. promocji w Urzędzie Miejskim w Poniatowej, Pani Aneta Mazur, przedstawiły historię powstania miasta oraz jego tragiczne losy podczas II wojny światowej, prowadząc uczestników ścieżką edukacyjną. Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta Poniatowa, Pan Paweł Karczmarczyk, który opowiedział o tym, jakie nowe inwestycje upiększające nasze miasto udało się zrealizować, a także zapoznał zgromadzonych z planami na przyszłość.

Po krótkim spacerze w centrum miasta Dyrektor Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Poniatowej, Pani Marzena Wójtowicz, zaprosiła wszystkich na koncert w Kinie Czyn, podczas którego członkowie Akcji Katolickich z całej Archidiecezji mieli możliwość wysłuchania repertuaru muzycznego w wykonaniu Chóru „Szczygiełki”, młodych artystów – podopiecznych CKPiT oraz zespołu Vocal.

Spotkanie upłynęło w niezwykle miłej i przyjaznej atmosferze, a jego zwieńczeniem był wykwintny obiad. Mamy nadzieję, że owocem tego spotkania będzie umocnienie naszej wiary, nadziei i miłości.