Wieczornica patriotyczna 2023 pod znakiem poezji

Wieczornica patriotyczna Święto Niepodległości 2023 Akcja Katolicka Parafia Poniatowa foto główne

W niedzielę 12 listopada 2023 roku, w 105. Rocznicę Odzyskania Niepodległości, w kościele parafialnym pw. Ducha Świętego w Poniatowej odbyła się wieczornica patriotyczna połączona z wieczorkiem poetyckim. Organizatorem tego podniosłego wydarzenia był poniatowski oddział Akcji Katolickiej.

Wieczornica Patriotyczna 2023 w Parafii Poniatowa pod znakiem poezji i muzyki niepodległościowej

Niedzielną uroczystość oficjalnie zainaugurował Ksiądz Proboszcz Piotr Petryk, który powitał zebranych gości. W gronie uczestników tegorocznej Wieczornicy Patriotycznej znaleźli się m.in. Ks. Senior Józef Brzozowski, Ks. Hubert Suszek oraz pierwsi założyciele Akcji Katolickiej w Poniatowej – Pani Krystyna Zielińska i Pan Edward Stanek, a także mieszkańcy naszego miasta.

Na początku spotkania Pan Jerzy Kuchta, wieloletni członek AK, przypomniał zebranym historię odzyskania niepodległości przez Polskę. Następnie członkowie Akcji Katolickiej zaprezentowali wiersze patriotyczne, wśród których zostały wydeklamowane najnowsze utwory poetyckie byłego katechety, Pana Jerzego Śwista, pt. „Ta Ziemia”, „Katyń” oraz „Wołyń (Ballada o bosej dziewczynie)”. Poezja przeplatana była pięknymi pieśniami o tematyce niepodległościowej, śpiewanymi przy akompaniamencie akordeonu Pana Dariusza Gołofita oraz pokazem multimedialnym przygotowanym przez ministranta Dawida Długosza.

TA ZIEMIA

Osobliwa to kraina,
Niemająca smaku wina.
Mimo to piękna jak pejzaż
Ręką mistrza malowany.
W ramy przestrzeni wpisany,
Pomiędzy morza błękitem,
A dumnym gór szczytem.
Ziemia jak bochen chleba,
W trudzie kształtowany,
Licznymi bruzdami przeorany.
Drzewa pełne mocy rodzi,
Z jej wnętrza ich siła pochodzi.
Szumem liści ogłaszają,
Że tu korzenie swe mają.
Gdzie dumny ptak
Z rozpiętymi skrzydłami,
Szybuje pomiędzy drzewami.
Wiatrem wolności unoszony,
Niezwyciężony.
A wszystko to przenika
Żwawa Mazurka muzyka.
Ducha poruszająca,
Że nie zginęła,
ta ziemia
Bólem doświadczona
Wyrytym na obliczu Matki,
jak blizna.
To moja Ojczyzna.

Wieczornica Patriotyczna 2023: „Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem”

Wieczornica Patriotyczna 2023 upłynęła w bardzo przyjaznej atmosferze, dodatkowo umilonej pysznymi poczęstunkami. Kilkugodzinne spotkanie zwieńczyła Modlitwa za Ojczyznę Ks. Piotra Skargi oraz błogosławieństwo udzielone wszystkim obecnym przez Ks. Seniora Józefa Brzozowskiego.

Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom zaangażowanym w organizację listopadowego wydarzenia i już dziś gorąco zapraszamy do uczestnictwa w przyszłorocznej Wieczornicy Patriotycznej organizowanej przez Akcję Katolicką.

„Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium” – niech w naszej pamięci pozostaną znamienne i jakże aktualne słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście − cztery =

Do góry Skip to content