Triduum Paschalne 2023 w naszej Parafii

Triduum Paschalne 2023 Wielki Czwartek Wielki Piątek Wielka Sobota Święta Wielkanocne Parafia Poniatowa

Przed nami Triduum Paschalne 2023, a więc najważniejsze dni dla wiary katolickiej, które są szczytem całego roku liturgicznego. Święte Triduum Paschalne uobecnia trzy etapy misterium odkupienia. Rozpoczyna się pożegnalną ucztą Wieczerzy Pańskiej Wielkiego Czwartku. Liturgia Wielkiego Piątku wprowadza w mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Wielka Sobota naznaczona jest natomiast ciszą grobu Chrystusa, by w końcu wybrzmieć radością Zmartwychwstania Pańskiego w czasie Wigilii Paschalnej.

Triduum Paschalne trwa nieprzerwanie od Mszy Wieczerzy Pańskiej w wieczór wielkoczwartkowy aż do Nieszporów Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego w Niedzielę Wielkanocną wieczorem, uobecniając mękę, śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa. Wierni mogą w tym czasie wstępować w ślady Jezusa, by po cierpieniu i śmierci doświadczyć nadziei życia obfitującego radością oraz pokojem.

Triduum Paschalne 2023: Wielki Czwartek

W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej. Jest ona pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii oraz kapłaństwa. Tego dnia oficjalnie zainaugurujemy Triduum Paschalne 2023.

W naszym kościele parafialnym Msza Święta Wielkoczwartkowa rozpocznie się o godz. 18:00. Po Komunii Świętej nastąpi uroczyste przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza adoracji, zwanego ciemnicą. W Wielki Czwartek 2023 nasz kościół będzie otwarty do godz. 21.00.

Triduum Paschalne 2023: Wielki Piątek

W Wielki Piątek należy zachować post ścisły, czyli całkowicie powstrzymać się od spożywania potraw mięsnych oraz zachować post ilościowy. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii.

Liturgia Męki Pańskiej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18:00. Wcześniej, bo o godz. 15:00 zostanie odprawiona Koronka do Bożego Miłosierdzia, zaś o godz. 17:00 Droga Krzyżowa. Na godz. 20:00 zaplanowane zostało czuwanie młodzieży. Od godz. 21:00 przy Grobie Pańskim czuwać będzie natomiast Wspólnota Betania. W Wielki Piątek 2023 nasz kościół będzie otwarty do godz. 22:00.

Triduum Paschalne 2023: Wielka Sobota

Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, uczestnicząc w obrzędzie błogosławienia potraw na stół wielkanocny. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani.

Tradycyjnie w Wielką Sobotę błogosławieństwo pokarmów w naszym kościele będzie odbywać się co pół godziny – od 8:00 do 13:00 (w Leśniczówce o godz. 10:00, a w Plizinie o godz. 11:00). W czasie poświęcenia pokarmów księża będą także pełnić dyżury w konfesjonałach.

W Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz Wielką Sobotę zapraszamy również do naszego kościoła na godz. 7:30 na modlitwę Jutrzni.

O godz. 20.00 w sobotni wieczór rozpoczniemy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Jest to uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia, która ogłasza Zmartwychwstanie Chrystusa. Pamiętajmy, aby zabrać ze sobą świece!

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 6:00 zostanie odprawiona w naszym kościele Msza Święta Rezurekcyjna (potocznie zwana Rezurekcją). Pozostałe Msze Święte odbędą się już zgodnie z porządkiem niedzielnym, czyli o godz. 9:00, 10:30, 12:00 oraz 18:00.

Wielki Tydzień / Triduum Paschalne 2023 w duchu chrześcijańskim

Wielki Tydzień i Triduum Paschalne 2023 przeżyjmy zatem jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa we wszystkich nabożeństwach i mszach świętych naszych Parafian, a także przybyłych Gości!